Proljetni umor – ono razdoblje kada vas promjena godišnjeg doba doslovno nokautira. Umjesto da uživate u dužim danima, šetnjama i mirisima i prizorima buđenja prirode, vi imate snage samo za ležanje na kauču ili krevetu. Ako općem osjećaju slabosti još dodamo i alergije, dolazimo do ubojite kombinacije koja proljeće iz najljepšeg doba godine pretvara u najgori. No, to ne treba tako biti – postoje suplementi prehrani koji baš u ovo doba ‘dižu iz mrtvih’.
Naime, stručnjaci, nutricionisti i farmaceuti, slažu se kako postoje odlične kombinacije suplemenata prehrani koje mogu napraviti čuda za vaš organizam i zaista vam drastično pomoći u borbi protiv proljetnog umora i letargije. Napravili smo malo istraživanje i pronašli njih 5 koji bi se svakako trebali pronaći u vašoj health rutini.
Vitamin D
Ako ste cijelu zimu proveli u zatvorenom prostoru, velike su šanse da vam nedostaje vitamina D. Ovaj vitamin ključan je za zdravlje kostiju, imunitet, ali i za energiju i dobro raspoloženje. Nedostatak vitamina D može uzrokovati umor, slabost, pa čak i depresivno raspoloženje. Preporučuje se unos 1000 – 4000 IU dnevno, posebno u obliku vitamina D3 koji se bolje apsorbira u tijelu. Suplementi vitamina D često dolaze u obliku kapsula, tableta ili čak tekućih kapi te ih je vrlo lako naći u bilo kojoj ljekarni.
Magnezij
Stres, iscrpljenost i proljetni umor često su povezani s manjkom magnezija. Ovaj mineral igra ključnu ulogu u regulaciji energije, opuštanju mišića i smanjenju umora. Osim toga, magnezij pomaže u regulaciji razine šećera u krvi i podržava zdravo funkcioniranje živčanog sustava. Najbolje ga je uzimati u obliku magnezij citrata ili glicinata jer ih tijelo lako apsorbira i prilično su nježni za probavni sustav. Preporučena dnevna doza za odrasle je 300-400 mg.
B kompleks vitamini
Vitamini iz B skupine poznati su kao energizatori. Oni pomažu tijelu u pretvaranju hrane u energiju i podržavaju funkcije živčanog sustava. Ključni vitamini u borbi protiv umora uključuju B12, B6 i folnu kiselinu. B12 posebno igra veliku ulogu u održavanju zdravlja živčanih stanica i proizvodnji crvenih krvnih stanica. Osobe koje su vegani ili vegetarijanci često imaju manjak vitamina B12, pa su suplementi neophodni. Preporučena dnevna doza može varirati, ali se obično kreće između 50-100 mg za B kompleks suplemente.
Omega-3 masne kiseline
Osim što su dobre za srce i mozak, omega-3 masne kiseline mogu pomoći u borbi protiv umora i upala. Ove esencijalne masne kiseline, koje se najčešće nalaze u ribljem ulju, mogu poboljšati raspoloženje, mentalnu jasnoću i opće osjećanje energije. DHA i EPA su najvažnije vrste omega-3 koje se trebaju uzimati u suplementima. Preporučena dnevna doza iznosi između 250-500 mg kombiniranog DHA i EPA.
Željezo
Nizak nivo željeza čest je uzrok umora, posebno kod žena zbog menstrualnih ciklusa. Željezo je ključan mineral za proizvodnju hemoglobina, proteina koji prenosi kisik kroz tijelo. Simptomi nedostatka željeza uključuju slabost, vrtoglavicu, otežano disanje i konstantan umor. Suplementi željeza dolaze u različitim oblicima, a željezo bisglicinat je jedan od najdostupnijih i najlakših za probavu. Preporučena dnevna doza varira, ali se obično kreće između 8-18 mg za odrasle.