Još uvijek osjećate veliki strah od potresa? Evo kako si pomoći

Svatko od nas na stresne situacije reagira različito, ali postoje neki univerzalni savjeti koji svima mogu pomoći.

Ovih je dana naše kolektivno mentalno zdravlje ponovno dovedeno u kušnju. Taman smo pomalo zaboravili na strah od potresa u Zagrebu, brojke zaraženih koronavirusom počele su opadati, kada je tlo nezaustavljivo počelo tresti kod Siska i Petrinje. Prizori razorenih domova obišli su svijet, a osjećaj podrhtavanja zemlje pod nogama i dalje prati mnoge pa nije ni čudo da neki imaju velike probleme s nesanicom i anksioznošću, kao i paničnim napadajima.

Ako ste među onima kojima je potrebna podrška tijekom ovih stresnih dana te još uvijek osjećate panični strah od potresa, dobro će vam doći nekoliko savjeta stručnjaka o tome kako se smiriti i racionalizirati situaciju.

Proživite osjećaje umjesto da ih zadržavate u sebi

Nemojte zadržavati i zatomljavati svoje osjećaje, jer oni neće nestati. Samo ćete ih nagomilati u sebi što će kad tad dovesti do emocionalne preopterećnosti. Mnogo je bolje dopustiti si plakati, tresti se i priznati si da smo u strahu – tako ćemo “izbaciti” dio takvih nagomilanih emocija iz sebe i osloboditi se barem dijelića stresa. Niti jedna reakcija nije neprimjerena, zato proživite svoje osjećaje i izbacite ih iz sebe.

Podijelite svoje misli s drugima

Iako nas je ova prošla godina naučila da se povlačimo u sebe i svoje domove, u trenucima velikih kriza dobro je pružiti ruku i povezati se s drugima. Podijeliti svoje osjećaje, bojazni i brige i čuti mišljenja drugih. Slušanje tuđih iskustava može nam pomoći da vlastite osjećaje sagledamo iz realnije, objektivnije perspektive i racionaliziramo situaciju u kojoj smo se našli na drugačiji način. Nemojte se sramiti potražiti pomoć, ona nam je svima ponekad potrebna. Ako strpljivo uho prijatelja i obitelji nije dovoljno, potražite stručnu pomoć i popričajte s psihijatrima – oni će vas znati umiriti.

Istražite činjenice

Dobra priprema na krizne situacije znatno će umanjiti osjećaj straha i neizvjesnosti. Informirajte se o mišljenjima seizmologa i geologa, poslušajte predavanja o potresima, saznajte sve što možete o trusnim područjima na kojima živite i već ćete odagnati pola briga. Upravo nas nezanje ponekad najviše straši, a ako mu se odupremo čvrstim činjenicama bit će nam lakše suočiti se s prirodnim katastrofama kad i ako se one ponovno dogode.

Napravite plan

Ponovno, priprema je ključ svega. Iako nikako ne možemo predvidjeti ni znati kada će se tlo ponovno zaljuljati pod nogama, možemo napraviti okvirni plan ako do toga dođe. Pripremite ruksak sa svim stvarima koje vam u hitnom slučaju mogu zatrebati, pronađite najsigurnije mjesto u stanu ili kući gdje ćete se stati ako do potresa dođe, informirajte se o rutama evakuacije u vašem kvartu. Pripremnost na nenadane situacije će vas smiriti i osnažiti vas te je velika šansa da ćete osjećati manje straha zbog moguće neugodne pojave novog potresa.

FotoPexels
LifestyleZdravljeJoš uvijek osjećate veliki strah od potresa? Evo kako si pomoći

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj