Naša koža i kosa izložene su raznim štetnim utjecajima iz okoliša, što uključuje i duhanski dim. Duhanski dim cigareta se sastoji od nekoliko tisuća štetnih tvari koje oštećuju sve organe pa time i kožu, a sam nikotin je vrlo štetan.
Osim poznate poveznice s rakom, bolestima pluća i srca, pušenje je povezano s preranim starenjem kože, odgođenim cijeljenjem rana i povećanom sklonosti infekcijama, kao i s nizom kožnih poremećaja, osobito pogoršanja autoimunih i kroničnih upalnih kožnih bolesti.
Duhanski dim uzrokuje mikrooštećenja malih krvnih žila što uzrokuje smanjen dotok kisika u stanice i oksidativni stres. Smanjuje se urođeni i stečeni imunološki odgovor i potiče aktivnost enzima za razgradnju kolagena. Supstitucija nikotina putem kožnih flastera, pastila, žvakaćih guma i sprejeva za nos su manje štetne za kožu, iako nikotin uzrokuje vazokonstrikciju, smanjuje upalni odgovor, usporava cijeljenje rana i ubrzava starenje.
Pušenje privremeno uzrokuje žutilo prstiju i noktiju, promjene na zubima, jeziku i u usnoj šupljini. Dugoročno, vrlo tanka koža 40-godišnjeg teškog pušača nalikuje koži 70-godišnjaka koji ne puši. Koža postaje vrlo suha i gruba, izražene su bore i brazde na licu, kapci postaju vrećasti, boja je neujednačena sivkasta i naizmjenično žuta s naglašenim krvnim žilama.
Negativne posljedice mogu biti jako ozbiljne
Komponente u dimu cigarete izravno oštećuju vaše mišiće. Učestala konzumacija duhanskih proizvoda otežava vježbanje jer čini mišiće slabijima. Dim cigarete izravno oštećuje mišiće smanjujući broj krvnih žila u mišićima nogu, čime se smanjuje količina kisika i hranjivih tvari koje mogu primiti.
Toplina dima iz goreće cigarete izravno pali kožu, a promjene se vide u elastičnim vlaknima kože. Dolazi do sužavanja krvnih žila (vazokonstrikcija), što smanjuje dotok krvi u kožu što uzrokuje promjene u elastičnim vlaknima kože i gubitka kolagena. Također se smanjuje razina retinola (vitamina A), a to dovodi do smanjene hidratacije kože.
Pušenje usporava zacjeljivanje rana, a oštećenja malih krvnih žila mogu dovesti do spontanog otvaranja rana koje se vrlo teško liječe. Zbog oštećenja cirkulacije i imunog odgovora se povećava rizik od bakterijskih i gljivičnih infekcija.
Poznato da pušenje uzrokuje zloćudna oboljenja pluća, no udvostručuje rizik i od razvoja raka kože u usporedbi s nepušačima. Učestala konzumacija cigareta utječe na zdravlje usne šupljine i zubiju. Također postoji povećan rizik od prekanceroza i malingnih oboljenja usne šupljine, čak 75% slučajeva raka usne i usne šupljine javlja se kod pušača.
Katran se taloži na zubima i jeziku, a prisutan je i neugodan zadah. Pušačima se češće nakuplja plak na zubima koji kalcificira i nastaje zubni kamenac koji uzrokuje upalu desni. Pušači koji puše do 10 cigareta dnevno imaju dvostruko veću šansu za razvoj parodontalnih bolesti u usporedbi s nepušačima, a u pušača koji puše više od 10 cigareta dnevno šansa se povećava na četiri do pet puta. Toksini iz cigareta smanjuju prokrvljenost usne šupljine zbog čega se smanjuje krvarenje i stvaranje ugrušala, a samim time i cijeljenje rane. Povećava se neuspjeh implantološke terapije i produžuje se period oporavka nakon ugradnje implantata.
Sa svakom cigaretom koju preskočite, bit ćete korak bliže da vidite promjene u svom izgledu. Hoće li bjeliji zubi i ljepši ten doprinijeti smanjenju rizika od raka i poboljšanju zdravlja srca? Sigurno ne. Ali uočavanje znakova da ste zdraviji je upravo ono što definira vašu istinsku ljepotu, ojačava vaše uvjerenje da možete i hoćete postići svoj cilj i da nikada nije kasno da prestanete pušiti.