S obzirom na to da smo, većinom, zatvoreni u naša četiri zida među kojima obitava i naš vjerni prijatelj frižider, a s druge strane, nema svakodnevnog kretanja i klasičnog života gdje smo većinu dana zaokupirani različitim aktivnostima, postoji prilično velika šansa da će velik broj ljudi iz ove krize izaći s novim viškom kilograma.
Zašto bi to bilo poželjno izbjeći?
Znanstveno je dokazano da višak kilograma povisuje rizike za obolijevanje od brojnih bolesti, a neke od njih su bolesti srca i krvožilnog sustava, dijabetes tipa 2, karcinom, moždani udar, povišen krvni tlak, povišen kolesterol, respiratorni problemi i dr.
Dok se istovremeno borimo da ne obolimo od korona virusa, ne smijemo zanemariti ove opasne bolesti i opće stanje tijela. Na mnoge stvari koje se trenutno događaju ne možemo utjecati, ali rizike od ovih bolesti možemo smanjiti kontrolom onoga što unosimo te onime što radimo i upravo zato se na to trebamo fokusirati.
Kako u ovom periodu izbjeći debljanje?
1. Osvijestite i razlikujte na što možete utjecati u odnosu na ono na što ne možete utjecati. Brinete li o širenju korona virusa i potencijalnim potresima, a istovremeno se prejedate na kauču dok listate što ima novog na fejsu, nikako sebi i svome tijelu ne činite uslugu. Na jedno nemate velik utjecaj, ali na drugo imate itekakav utjecaj.
2. Trenirajte! Samo zato što teretana ne radi, ne znači da ne biste trebali trenirati. Najbolji rekvizit dobili ste rođenjem – vlastito tijelo. Iskoristite ga i odradite vrhunski trening. Ovih dana, više nego ikada možete naći odlične primjere kućnih treninga s vlastitom tijelom gotovo na svakom portalu i platformi. Nađite svaki dan trening koji možete odraditi i odradite ga. Osim što trening nudi mnoge benefite za tijelo, isto tako ih nudi i za psihu. Treningom se luči serotonin, odnosno „hormon sreće“ odgovoran za naše dobro raspoloženje, a ovih dana je to nešto što je svima prijeko potrebno.
3. Odredite vrijeme u kojima jedete svoje obroke. Neovisno o tome jedete li dnevno dva puta ili četiri puta, odredite točno vrijeme u kojima ćete jesti svoje obroke i toga se pridržavajte. Izbjegavajte grickanje između obroka ili grickanje uz gledanje filmova/serija.
4. Okupirajte svoj dan i misli aktivnostima. Svaki dan napravite plan aktivnosti i držite ga se. Zapišite kada ćete raditi za posao, kada ćete se igrati s djecom, kada ćete trenirati, kada ćete čitati, kada ćete gledati neki film/seriju itd. Što ste više zauzeti, manje će vaše misli lutati i razmišljati o hrani. Iskoristite ovaj period za osobni rast, iskoristite vrijeme kvalitetno i usput se držite dalje od frižidera.
Autor: Tomislav Vulić, instruktor fitnessa, vulefitness.com