Koju hranu bismo trebali izbjegavati, a koju konzumirati tijekom paklenih vrućina?

Pitate se kako se ohladiti tijekom ljetnih vrućina, a bez da palite klimu i ventilator? Odlična opcija je uključivanje osvježavajućih namirnica u svoj jelovnik.

Skoro je kraj srpnja, a mi se nalazimo usred toplinskog vala koji je mnoge bacio na koljena svojom žestinom. Teško nam je raditi, kretati se i vježbati, a ponekad nam se čini kako nas ništa ne može adekvatno ohladiti. Ipak, postoji rješenje i za ovakve boljke – osvježavajuća, lagana prehrana koja će dugoročno hidratizirati organizam i pomoći mu da se lakše nosi s visokim temperaturama.

Sezonsko voće i povrće

U tom se smislu prvenstveno ističe voće i povrće kao odličan izvor vitamina, minerala, ali i antioksidansa, primjerice B-karotena i likopena, koji nude dodatnu ljetnu pogodnost štiteći kožu od štetnog djelovanja sunčevih zraka. Voće i povrće u pravilu obiluje vodom koja služi kao dodatni izvor prijeko potrebne tekućine te istovremeno hladi. Dodatno, ove su namirnice bogate kalijem, elektrolitom koji se intenzivno gubi znojenjem i kojeg je za optimalno funkcioniranje organizma nužno nadoknaditi.

Najbrži recept za osvježenje je priprema voćnih i povrtnih salata načinjenih od lubenice, dinje, breskvi, smokvi, ananasa, krastavaca, paprike, rajčice, zelene salate te tikvica i patlidžana. Odličan izbor su i razne vrste frapea s mlijekom od žitarica i voćem koji mogu poslužiti kao osvježavajući i hranjiv međuobrok.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Amy Nash | Food & Travel (@houseofnasheats)

Žitarice s limunovim sokom

Listu namirnica za osvježenje nadopunjuju i razne žitarice koje (nakon što su skuhane i ohlađene) u kombinaciji s ljetnim povrćem i zakiseljene limunovim sokom i to zato jer pružaju lakoprobavljiv obrok idealan za vruće ljetne dane. Dodatna pogodnost ovakvih obroka je obilje prehrambenih vlakana koje sadrže, a koja potiču pravilnu probavu i oslobađaju osjećaja nadutosti djelomično uzrokovanog i gubitkom elektrolita znojenjem.

Uravnoteženi jelovnik koji optimizira zdravlje mora, naravno, osigurati dovoljne količine svih hranjivih tvari pa tako i proteina. No, za probavu najboljeg izbora ovih makronutrijenata – crvenog mesa potrebno je dosta energije koja posljedično zagrijava organizam. Stoga ljeti prednost valja dati lakoprobavljivim izvorima proteina, a tu nema premca ribi te plodovima mora. Potrebe za proteinima zadovoljit će i niskomasni mliječni proizvodi, a pri izboru sira prednost daj mekšim sirevima sa što manje masti poput svježeg kravljeg sira.

Napitci koji osvježavaju

Tijelo se uslijed velikih ljetnih vrućina rashlađuje znojenjem izlučujući pritom toksine, ali i elektrolite i vodu koje je neophodno neprestano rashlađivati. Kako bi nadoknadili izgubljenu tekućinu i pružili organizmu osvježenje, najbolje je posegnuti za vodom i nezaslađenim čajem temperiranim na sobnoj temperaturi.

Pri vrlo intenzivnom znojenju, dobar su izbor i izotonični napitci koji uz tekućinu nadoknađuju i izgubljene elektrolite, ali opet ohlađeni na sobnoj temperaturi jer previše hladna pića imaju nepoželjan učinak – pojačavaju osjećaj topline. Alkoholna, gazirana i zaslađena pića te kofeinski napitci nisu dobar ljetni izbor jer povećavaju proces dehidracije stimulirajući izlučivanje tekućine iz organizma.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Nikki Wills (@tikkido)

Recite “NE” sladoledu!

U mislima mnogih, sladoled i ledeno pivo su visoko na listi ljetnih osvježenja, no nažalost, radi se o zabludi, barem kada je riječ o dugotrajnom hlađenju organizma. Naime, unos bilo koje hrane ili napitka čija je temperatura znatno manja od tjelesne temperature tijela dovest će do početnog kratkotrajnog učinka hlađenja.

No, već nakon 15 do 20 minuta tijelo fiziološki reagira na gubitak toplinske energije na način da povećava dotok krvi u ”ohlađene” dijelove uspostavljajući ponovno normalnu tjelesnu temperaturu i time ponovno grijući organizam. Stoga je krajnji učinak omiljenog sladoleda ili ohlađene pive ipak zagrijavanje organizma pa bismo ih trebali tijekom ljeta zaobilaziti u širokom luku.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Lucie Anežka Dolfi (@lulucicalu)

Savjeti za laganu, osvježavajuću prehranu tijekom ljeta:

  • Najbolji način za sprječavanje zagrijavanja organizma je vegetarijanska prehrana, stoga obogatite svoju trpezu voćem, povrćem, žitaricama i mahunarkama
  • Hranu pripremajte pirjanjem i na lešo, izbjegavajte prženje i pohanje
  • Izbjegavajte slana i masna jela
  • Crveno meso i suhomesnate proizvode zamijenite ribom i plodovima mora
  • Jedite češće, manje obroke
  • Obavezno doručkujte kako ne bi došlo do naglog pada tlaka tijekom jako vrućih dana
  • Čaj od metvice ili komorača te pića od limete, grejpa ili limuna dodatno će vas rashladiti i pomoći regulaciji znojenja
  • Lagana povrtna juha s dodatkom krastavca, tikvice ili tofua pružit će osvježenje i nadoknaditi elektrolite izgubljenje znojenjem
  • Izbjegavajte alkohol i kofeinske napitke
LifestyleZdravljeKoju hranu bismo trebali izbjegavati, a koju konzumirati tijekom paklenih vrućina?

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj