Mnoge žene muči disbalans hormona. Evo kako ih uravnotežiti

Hormonalne promjene i oscilacije mogu biti iznimno iscrpljujuće, a osobito teško padaju ženama. Donosimo vam savjete stručnjaka kako da ih stavite pod kontrolu.

Hormoni su krivi za jako puno toga što se događa u našem tijelu, kao i za mnoga naša raspoloženja. Hormonalne promjene mogu značiti razdražljivost, hiperosjetljivost ili pak svadljivost, a u konačnici iscrpiti osobu koja ih proživljava. Posebno izložene djelovanju hormona su žene koje svakog mjeseca proživljavaju pravi hormonski vrtuljak koji ih nerijetko dovede na rub ludila i depresije, da bi ih za samo par dana ponovno vratio u normalnu. Zašto je to tako i kako si možemo pomoći?

Hormoni su kemijski glasnici koje izlučuju žlijezde u tijelu te  osiguravaju da se tijelo razvija i funkcionira kao što bi trebalo. No, kao što smo već napomenuli, imaju i svojih nedostataka. Već od puberteta nas počnu mučiti pa trpimo promjene raspoloženja, razdražljivost, tugu i tjeskobu, a kasnije nas pak  “muče” tijekom menstrualnog ciklusa.

Tijekom ciklusa, žlijezda hipofiza proizvodi hormon za stimulaciju jajnih stanica i luteinizirajući hormon. Ti hormoni potiču ovulaciju i također potiču jajnike na proizvodnju više hormona – osobito estrogena i progesterona. Estrogen i progesteron stimuliraju utrobu na pripremu za moguću trudnoću, no mogu utjecati na vas i izvana.

Primjerice, zbog povećanih razina estrogena tijekom ovulacije možete se osjećati energično i britko. U međuvremenu, zbog nakupljanja progesterona u lutealnoj fazi (nakon ovulacije, ali prije početka menstruacije) možete osjećati vrućinu i uznemirenost te želju za slatkom hranom. Izmjena ta dva stanja tijekom ciklusa, kada estrogen počne padati, a progesteron rasti, može također uzrokovati PMS (predmenstrualni sindrom), što može značiti tjeskobu, promjene raspoloženja i nelagodu i bol. „Naporno” je definitivno riječ koja opisuje taj gotovo beskrajni proces, a ako se za vrijeme njega osjećate emocionalno izmoždeno – ne brinite, niste jedini.

Donosimo vam pet savjeta kako da hormone manje-više stavite u ravnotežu i što lakše podnesete sve što vam oni prirede svakog mjeseca.

Jedna mrkva na dan čini čuda 

Sirova mrkva sadrži vlakna koja pomažu ukloniti višak estrogena u tijelu. Ova dijeta će imati najviše utjecaja na žene u PMS-u, no djeluje i na ostale žene i muškarce. Prema jednom istraživanju, ženama koje su patile od predmenstrualnih simptoma, uključujući i migrene, prehrana bazirana na mrkvi smanjila je količinu estrogena u samo nekoliko dana.

No ne morate jesti samo sirovu mrkvu. Složite je na salatu. Naribajte mrkvu, dodajte malo luka, origana, ljutih papričica, peršina, sezama i jabučnog octa i imate preukusan međuobrok koji će ublažiti popratne simptome. Ova salata će uravnotežiti omjer progesterona, estrogena i kortizola (hormona stresa) pa je prikladna i kod nesanice ili artritisa.

Ograničite unos biljnih ulja

Iako su na glasu kao zdrav izvor masnoća, biljna ulja negativno utječu na već ionako neuravnotežene hormone. Biljna ulja sadrže visoku razinu omega-6 masnih kiselina. Iako su ove masne kiseline potrebne u našoj prehrani, one narušavaju ravnotežu hormona. Za hormonalnu uravnoteženost trebali bi smanjiti što više omega-6 masne kiseline i povećati unos omega-3 masnih kiselina. Omega 3 masne kiseline poput ribljeg ulja mogu ublažiti grčeve, nadutost, glavobolju i bolne grudi, a isto tako mogu smanjiti depresiju i nervozu.

Uzimajte magnezij

Ako želite bolje spavati, biti manje umorni, osloboditi se stresa, tjeskobe, glavobolja i grčeva u mišićima povećajte unos magnezija. Magnezij je mineral koji pomaže tijelu u više od 300 funkcija. Potiče probavu, pomaže u aktivaciji vitamina B skupine, jača kosti, sprječava nakupljanje kalcija… Uz sve to, magnezij je  prirodan diuretik i pomaže otkloniti višak nakupljene tekućine u organizmu koja se često javlja kao posljedica neuravnotežene proizvodnje hormona.

Magnezij smiruje i živce. Magnezij opušta živčani sustav pa smanjuje razdražljivost, depresiju i stres. Najbolji izvori magnezija su zeleno lisnato povrće, alge, orašasti plodovi, mahunarke, integralne žitarice, banane i tamna čokolada.

Upoznajte se s korijenom biljke mace

Maca je biljka porijeklom iz područja Anda, a zbog svih svojih ljekovitih i hranjivih sastojaka naziva se i superhranom. Maca pomaže u stvaranju i održanju hormonalne uravnoteženosti. Na primjer, ako vaš organizam proizvodi premalo određenog hormona, maca će podići njegovu proizvodnju. A ima li tog hormona previše, maca će usporiti njegovu proizvodnju. Zbog toga je odlična za ublažavanje svih simptoma menopauze ili PMS-a promjena raspoloženja, valunga, nesanice, a isto tako pojačava libido te poboljšava pamćenje i koncentraciju.

Jedite žumanjke

Žumnjake ne treba izbjegavati, baš suprotno. Bogati su vitaminom D, a dokazano je kako vitamin D ima pozitivan utjecaj na imunološki sustav, ali i općenito na rad hormona. Vitamin D utječe na hipofizu koja proizvodi niz hormona pa može pomoći smanjiti simptome povezane s niskom razinom estrogena.

FotoPexels
LifestyleZdravljeMnoge žene muči disbalans hormona. Evo kako ih uravnotežiti

U četiri koraka do blistave kože uz nenametljiv make up za svaki dan

Ispravi, ujednači, poboljšaj i iznad svega zabavi se! Filozofija je to linije Avène Couvrance, visoko podnošljive medicinske korektivne šminke specijalizirane za korekciju svih vrsta...

Facebook

100,860FanovaLajkaj