Na temelju detaljne obiteljske i osobne anamneze i laboratorijskih nalaza krvi procjenjuje se rizik i dobrobit primjene za svaku ženu posebno. Danas su u primjeni niskodozirani i ultraniskodozirani preparati koji imaju manji rizik tromboze nego što su imali preparati koji su se primjenjivali prije 30-ak godina. Što je hormon u nižoj dozi i što je sličniji prirodnom estrogenu i progesteronu mogućnost komplikacija je manja. Treba naglasiti da se kontracepcija koristi i za regulaciju neredovitih menstrualnih ciklusa, bolnih i obilnih menstruacija, liječenje akni, sindroma policističnih jajnika, te tijekom pripreme za metode potpomognute oplodnje.
Kod cijepljenja protiv covida ili obolijevanja postavlja se pitanje je li primjena hormonske kontracepcije jedan od predisponirajućih čimbenika za razvoj tromboze?
Povišen rizik od tromboze uz hormonsku kontracepiju povezan je s povišenom sintezom faktora zgrušavanja u jetri, dok je kod cjepiva povezan s imunološkim odgovorom sa stvaranjem protutijela na trombocitni faktor 4. Slična nuspojava može se pojaviti tijekom liječenja heparinom (lijek koji usporava zgrušavanje krvi), no unatoč tome heparin se i dalje primjenjuje kao lijek od neprocjenjive koristi u medicini, pa isto treba razmišljati i o cjepivu.
Intimina (Facebook, Instagram)
Postoje preporuke za hormonsku kontracepiju kod žena koje se planiraju cijepiti ili su oboljele od covid infekcije:
- Ne preporučuje se prekidati dosadašnjI način kontracepcije. Za razvitak tromboze potrebna je prisutnost više različitih rizičnih faktora, koji se mogu isključiti dobro uzetom anamnezom i laboratorijskim testiranjem.
- Rizik tromboze najveći je u prvim mjesecima korištenja hormonske kontracepcije, zato se ne preporučuje učestalo prekidanje i započinjanje terapije. Nakon prekida kontracepcije potrebno je 6 – 8 tjedana da se koagulacijski profil vrati u stanje prije korištenja kontracepcije, pa prekidanje kontracepcije par dana prije cijepljenja nema smisla.
- Dok ne bude više saznanja o povezanosti cjepiva s trombozom, ženama mlađim od 30 godina ne preporučuje se cijepljenje vektorskim cjepivima (Astra Zeneca i Johnson&Johnson)
- Žene koje su asimptomatske ili imaju blage simptome covida mogu nastaviti s primjenom kombinirane hormonske kontracepcije ili mogu prijeći na tzv. mini- pilule koje sadrže samo gestagen
- Potrebno je procijeniti i druge rizične faktore za trombozu (pretilost, pušenje, mirovanje ..), te procijeniti treba li prekinuti hormonsku kontracepciju ili eventualno uvesti antikoagulantnu profilaksu.
- Kod težih oblika covid-19 infekcije preporuka je prekinuti hormonsku terapiju i primijeniti profilaktičke doze niskomolekularnog heparina
- Hitnu liječničku pomoć trebaju potražiti sve osobe koje tijekom covid infekcije ili 4 -20 dana nakon cijepljenja osjete neki od sljedećih simptoma: otežano disanje i kratak dah, bolove u prsištu, dugotrajni bolove u trbuhu, bolove i oticanje nogu, jake i dugotrajne glavobolje, zamućen vid, točkasta krvarenja na koži.
- Kod žena koje uzimaju hormonsku terapiju treba raditi uobičajene kontrole laboratorijskih nalaza: kompletna krvna slika, jetreni enzimi, lipidogram, koagulogram, a kod pacijentica s covid infekcijom ili navedenim simptomima treba provjeriti i d-dimere i uputiti ih na bolničku obradu
Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić