Mogu li se takve bradavice sigurno ukloniti i koje su pouzdane metode uklanjanja bradavica? U nastavku donosimo sve što morate znati!
Što su virusne bradavice?
Virusne bradavice su zapravo izrasline uzrokovane humanim papiloma virusom, poznatim i kao HPV. Uzroke nastanka virusnih bradavica često možemo pronaći u oslabljenom imunitetu, pojačanom znojenju, dugoj izloženosti vlažnim prostorima poput bazena ili sauna te hladnoći ruku i nogu koja pojačava djelovanje virusa.
Postoji više vrsta virusnih bradavica, no one generalno nisu opasne te ni ne razmišljamo o njima sve dok ne nastanu na nekom problematičnom mjestu poput lica, vrata ili prepona. Osim što onda predstavljaju estetski problem, narušavaju nam i kvalitetu života. Zapinju za odjeću, smetaju kod nošenja nakita, pa onda dolazi do ogrebotina i ranica, što može predstavljati i zdravstveni problem.
Kućne metode uklanjanja bradavica
Ako krenemo guglati, pronaći ćemo barem pet kućnih metoda uklanjanja bradavica koje se kontinuirano ponavljaju, poput tretmana češnjakom ili limunovim sokom. Jesu li ove metode sigurne? Odlučili smo provjeriti s dermatovenerologom Janeom Basarovskim iz poliklinike Derma Studio, koji javnost često educira putem svog Instagram profila Moj dermatolog. „Nikada nije pametno tražiti sebi dijagnozu, terapiju ili rješenje putem interneta. I za virusne bradavice i za ostale slične kožne probleme potrebno je potražiti pomoć stručnjaka“, ističe doktor koji se tijekom karijere često susretao s ovim problemom. Otkrio nam je i kako će mnoge bradavice, jačanjem imuniteta i borbom organizma protiv HPV-a, nestati i same. No, što je s onima koje ostanu?
Uklanjanje bradavica – provjerene metode
Moderna dermatologija nudi dva rješenja za uklanjanje bradavica. Prva metoda jest popularna krioterapija. U procesu krioterapije izrasline se smrzavaju korištenjem tekućeg dušika. Proces je relativno bezbolan, nema ožiljaka i nema oporavka, a bradavica će se osušiti kroz 7 do 14 dana nakon tretmana, ovisno od starosti i veličine bradavice. Često se ovaj proces ponavlja nekoliko puta. „Metoda je minimalno invazivna, provodi se rutinski, a do rezultata dolazimo brzo i lako“, kaže doktor Basarovski.
Druga, malo manje poznata metoda, odnosi se na uklanjanje bradavica procesom elektrokoagulacije. Elektrokauter, uređaj kojim se tretman provodi, na sebi ima tanku metalnu iglu koja bradavicu spaljuje. Sam proces je brz i jednostavan, a šanse za pojavu ožiljka su minimalne. Nakon tretmana, tretirano područje potrebno je zaštititi SPF kremom.
Savjet kojeg vam svi stručni dermatolozi preporučuju jest da ne izbjegavate dermatološki pregled jer jedino na taj način možete dobiti točnu dijagnozu izrasline na koži. Kožne pojave su često puno više nego što se čine, a na dermatološkom pregledu možete utvrditi radi li se o benignoj ili malignoj izraslini te je li potencijalno zarazna.