HPV se prenosi kontaktom kože i sluznice prilikom spolnog odnosa (vaginalno, analno, oralno), ali do zaraze može doći i bez spolnog odnosa kod kontakta kože na kožu ili sluznicu.
Danas je poznato više od 200 podtipova HPV – a. Niskorizični tipovi najčešće uzrokuju spolne bradavice, a visokorizični tipovi uzrokuju zloćudne tumore vrata maternice, rodnice, stidnice, anusa, penisa i ždrijela. Tipovi 16 i 18 nose najveći rizik za pojavu karcinoma.
HPV infekcija ne uzrokuje nikakve simptome, niti vidljive promjene.
Gotovo 80 % spolno aktivnih osoba biti će jednom u životu zaraženo HPV – om, ali u 90 % slučajeva inrfekcija prolazi sama unutar dvije godine od zaraze, a kod manjeg broja slučajeva može trajati godinama i uzrokovati teže promjene.
Intimina (Facebook, Instagram)
Kako se boriti protiv HPV infekcije?
Na prvom mjestu zaštita kod odnosa prezervativom koja ne štiti potpuno od HPV – a , ali ipak značajno smanjuje mogućnost infekcije, odgovorno spolno ponašanje i svijest o mogućnosti zaraze HPV – om kod svakog rizičnog spolnog odnosa. Zatim tu je i preventivno cijepljenje protiv HPV – a kod djevojčica, ali i dječaka prije stupanja u spolne odnose.
Danas postoji devet valentno cjepivo koje sadrži sedam antigena onkogenih podtipova virusa (16, 18, 31, 33, 45, 52 i 58) koji su najčešći uzročnici premalignih i malignih promjena na grliću maternice, te dva antigena ( 6 i 11 ) koji su uzrok pojave spolnih bradavica.
Cijepiti se može i kasnije tokom života, a cijepiti se mogu i oni koji već imaju dokazanu infekciju nekim od tipova HPV – a.
Najvažnija mjera prevencije svih promjena na grliću maternice su redovni ginekološki pregledi sa PAPA testom kojima se promjene mogu otkriti na vrijeme i vrlo uspješno liječiti.
Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić