Znate li što je vulvodinija?

Vulvodinija je kronična bol koja se javlja na vulvi oko ulaza u vaginu i nema jasan uzrok nastanka. Bol se može manifestirati u obliku žarenja, osjetljivosti, bockanja, kuckanja ili svrbeža. Neugodan osjećaj može biti nepodnošljiv do te mjere da onemogućuje seksualan odnos ili čak dugotrajno sjedenje. Simptomi mogu potrajati mjesecima ili godinama, ali isto tako mogu i vrlo brzo nestati.

Stanje nalik vulvodiniji zovemo vulvarni vestibulitis, a razlika je u tome što ovdje bol zahvaća samo klitoris. Kod pregleda vulva izgleda normalno, uglavnom bez znakova crvenila ili upale. Ako ih ima, oni su minimalni.

Uzrok vulvodinije nije poznat, ali neki od mogućih uzroka su: ozljede ili iritacije oko vulvarnog područja, česte vaginalne infekcije, alergije ili preosjetljivost kože, upotreba oralnih kontraceptiva, autoimune bolesti, osjetljivost na alergene iz okoline.

Smatra se da presudnu ulogu u nastanku poremećaja imaju mastociti (stanice imunološkog sustava) koje su “preosjetljive” na normalne podražaje iz okoline i reagiraju kao da je u pitanju upalna reakcija.

U diferencijalnoj dijagnozi treba isključiti infekcije (gljivice, genitalni herpes, humani papilloma virus), dermatološku bolest lichen planus (oblik kožnog osipa koji svrbi), maligne bolesti (karcinom vulve, Pagetovu bolest), neuralgiju.

Velik broj pacijentica se srami simptoma bolesti, pogotovo ako se radi o mlađim pacijenticama na početku spolnog života. Mnogi ginekolozi ne pridaju previše pozornosti simptomima i često šalju pacijentice psihijatru, jer ne nalaze nikakve vidljive znakove bolesti.

Treba naglasiti da pacijentice koje imaju simptome vulvodinije trebaju potražiti pomoć liječnika u najkraćem mogućem roku bez srama jer je uvijek moguće pronaći terapiju koja im može pomoći i popraviti kvalitetu života.

Intimina (FacebookInstagram)

Terapije koje koristimo u liječenju ovise o simptomima, te prijašnjem iskustvu liječnika sa sličnom problematikom.

Izbjegavaje iritiranje vulve korištenjem pamučnog donjeg rublja i uložaka. Ne koristite sapun i gelove za tuširanje, već posebne gelove za intimnu higijenu.

Upotrebljavajte lubrikante kod intimnog odnosa.

Obrišite i osušite vulvu nakon uriniranja. Mogu se koristiti lokalni anestetici i anestetičke kreme prije odnosa. Ponekad korištenje estrogena u obliku kreme ili vaginaleta. Triciklički antidepresivi u malim dozama koji djeluju protuupalno na živčane završetke i analgetski.

Dijeta s manje oksalata (organska kiselina koja se u većim količinama nalazi u špinatu, repi, borovnicama).

TENS terapije – električno stimuliranje živaca.

Biofeedback trening – pacijentice se educiraju kako opustiti zdjeličnu muskulaturu, uz pomoć educiranog terapeuta ili uz pomoć računalnog programa.

Kirurški postupak vestibulectomie, obavlja se kada se ustanovi da niti jedna druga metoda nije bila uspješna. Kod takvog postupka se presijecaju neuralne niti koje inerviraju vulvu. Uspješnost ovog postupka je između 60 – 93 %.

Seksualna terapija od strane seksualnog terapeuta, kojom se pacijenticama pomaže pri pronalasku seksualne aktivnosti koja uzrokuje manje nelagode.

U novije vrijeme primijenjuje se i terapija botoxom i PRP metoda.

Piše: dr. Sanja Gršić-Burić
Specijalistička ginekološka ordinacija dr. Sanja Gršić-Burić

FotoPexels
LifestyleZdravljeZnate li što je vulvodinija?

Facebook

99,687FanovaLajkaj