Grad legendi i ukletih grofova: Posjetite stari grad Celje, najveću srednjovjekovnu utvrdu u Sloveniji

Ako niste još bili, krajnje vam je vrijeme.

Sloveniju većinom vežemo uz slatke uličice Ljubljane, cool bistroe i prekrasne alpske vidikovce, no ova mala susjedna nam zemlja može ponuditi svojim posjetiteljima puno više od toga. Ova domovina outdoors entuzijasta nije svoju turističku ponudu bazirala samo na jednom sektoru ili tipu ljudi i ponude, već svima nudi ponešto – pa tako i ljubiteljima povijesti.

Naime, jeste li znali da se 70-ak kilometara od Ljubljane i na samo 1 sat i 40 minuta vožnje od Zagreba smjestio šarmantan stari grad Celje? Ova utvrda najveći je i najimpoznatniji srednjovjekovni dvorac u Sloveniji, a uz njega se pletu brojne zanimljive legende i priče.
Dvorac Celje nalazi se na brdu iznad grada, točno iznad ušća rječice Voglajne u Savinju.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Aljoša Vornšek (@aljosa_vornsek)

Celje je, kao što smo rekli, najveći srednjovjekovni dvorac Slovenije, poznat i kao ‘grad grofova’. Procvat doživljava za vrijeme grofova Celjskih u 15. stoljeću, koji su u Hrvatskoj poznati po legendi o Veroniki Desinićkoj i njezinoj nesretnoj romansi s mladim grofom Fridrikom Celjskim.

Podsjetimo se, Fridrik se zaljubio u seljanku Veroniku te ju u tajnosti oženio, no kada je to čuo njegov otac, njega je zatvorio u kulu, a Veroniku utopio i zazidao u zid Velikog Tabora u našem Zagorju. Upravo se kula u kojoj je Fridrik bio zatočen nalazi u starom gradu Celju, a danas se zove Fridrikova kula.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Aljoša Vornšek (@aljosa_vornsek)

No, nije to jedina priča i legenda koja se godinama plete u vezi ovog dvorca. Primjerice, priča se da je kralj Žigmund oženio se Barbaru Celjsku, poznatiju kao ‘Crnu kraljicu’ s Medvedgrada, upravo u starom gradu Celje. Ona je znana kao jedna od najpoznatijih vještica naših krajeva.

Treća pak legenda glasi da je Ulrik II. Celjski izignorirao upozorenje svoje supruge u gradu Celju te se oglušio na njezinu zamolbu da ne ide od kuće – na kraju je tako poginuo i s njime je izumrla cijela loza Celjskih.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Kateryna Polischuk (@e_polischuk_dronephoto)

No, osim zgodnih priča koje se vežu uz ovaj zamak koji gleda nad grad Celje, ovdje možete razgledati i bogatu izložbu sprava za mučenje, ali i ručati na terasi starog grada, a u kojem se smjestio i restoran. Cijena ulaznice je 7 eura za odrasle, a za djecu od 6. do 15. iznosi 3 eura.

No, osim samog starog grada, i sam centar gradića Celja ima što za ponuditi turistima. Možete tako posjetiti neki od gradskih muzeja i slavnih zlatarni ovog kraja ili se opustiti na gradskoj ‘plaži’ uz rijeku. Također, u blizini se nalazi i Šmartinsko jezero oko kojeg imate uređenu stazu za bicikliste i šetače.

A za najmlađe je tu i zanimljiva gradska šuma s kućom na stablu. Naime, najveća slovenska kućica na stablu nalazi se u gradskom parku nedaleko obala Savinje u Celju, a vjerujemo kako bi se svidjela i mladima i starima. Zbog toga je ovaj mali slovenski dragulj odlična destinacija za posjet cijele obitelji.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Feel Slovenia (@feelslovenia)

PutovanjaMeđunarodna putovanjaGrad legendi i ukletih grofova: Posjetite stari grad Celje, najveću srednjovjekovnu utvrdu...

Facebook

100,860FanovaLajkaj