Šetnja trogirskim ulicama je kao šetnja muzejem – nije ni čudo da ga zovu “gradom majstora”!

„Pazi da se ne izgubiš“, rečenica je koju u mnogim gradovima ponavljaju prilikom objašnjavanja posjetiteljima. Ovdje, najljepša stvar koja vam se može dogoditi je da se izgubite u labirintu kamenih uličica. Ne brinite, ne možete daleko, ipak je ovo grad otok.

Nije Trogir samo ‘instagram worthy’ sa svojim skalama okićenim cvijećem ili vrhom kule Kamerlengo u zlatni sat. Nisu samo već dobro poznate građevine grada primamljive. Svaka ulica, svaka kuća, svaki ulaz ovog grada otoka ima svoju priču, ima svoju legendu, ima svoju neprocjenjivu vrijednost.

Ovdje se hoda kroz grad kao kroz bilo koji drugi, a zapravo se šeta muzejom.  Katedrala, kula, Loža, stara ribarnica, sjeverna i južna gradska vrata… Svaki umjetnik i majstor koji je ikada živio ili radio ovdje, ostavio je svoj trag uklesan ili ispisan na pročeljima gradskih kuća ili u njihovim dvorovima, na crkvama i u njima, na stranicama knjiga, u pjesmama. Kako i ne bi kada je grad inspiracija svakim svojim kutkom. Malo gdje u Europi je grad sačuvan poput Trogira s brojnim tragovima što majstora što stanovnika i posjetitelja.

O životu grada i njegovoj povijesti, najviše možete saznati u Muzeju grada Trogira, jednom od najvrjednijih dragulja ovoga grada. Ili u samostanu Sv. Nikole koji čuva jednu od najdragocjenijih zbirki sakralne umjetničke baštine u Hrvatskoj, a u njemu možete vidjeti i slavni reljef Kairosa, ili možda želite uživati u postavu Muzeja sakralne umjetnosti. Mogućnosti je uistinu mnogo.

Nisu majstori, počevši s reljefom Kairosa prije više od dvije tisuće godina, obilježili samo povijest, Trogir inspirira i dalje. Dizajneri nakita koji svojim filigranskim radom čuvaju tajne minuciozne obrade plemenitih metala i dragog kamenja te je prenose novim generacijama; dizajneri odjeće čija su odijela prepoznata u cijelom svijetu; slikari u čijim atelierima možete pronaći istinsku umjetničku inspiraciju; skulptori u čijim radovima možete uživati uz jutarnju kavu; ili pak mladi majstori klasične glazbe koji vam uljepšaju večer svojim nastupom u gradu i majstori ‘klapske pisme’ koji svojim pjesmama pričaju priče o životu Dalmacije, sve su to majstori koje možete susresti dok šetate ovim prelijepim dalmatinskim gradom. Maslinari i vinari iz škrte zemlje okolice Trogira uzgajaju i prave remek djela za nepce; a tek majstori o’ spize? Oni koji prave rafiole po recepturi koja se prenosi s koljena na koljeno; kuhari koji u svom dvorištu opasanom stoljetnim zidinama i dodatno ukrašenom  najdivnijim mediteranskim biljkama naprave gozbu s najfinijim namirnicama s lokalne tržnice od onoliko sljedova koliko je ponekad čak i previše, ali kada je hrana tako preukusna, što je zapravo previše? Primjećujete li kako se u opisu Trogira, obilježenog majstorima, često koristi superlativ? Nije to iz neke nezrele ljubavi, to je iz istinskog poznavanja ovoga grada, njegovih stanovnika, umjetnika i majstora i njihove vrijednosti.

Sve informacije za kvalitetnu pripremu i uživanje u kulturno- povijesnoj baštini Trogira, možete pronaći na web-stranici Turističke zajednice grada Trogira www.visittrogir.hr ili na stranici Muzeja grada Trogira www.muzej-grada-trogira.hr. Vidimo se u Trogiru!

 

Autor: K.N.

PutovanjaHrvatskaŠetnja trogirskim ulicama je kao šetnja muzejem - nije ni čudo da...

Što nam treba za njegu tijekom jesenskih mjeseci?

Hidratacija za zdravu i otpornu kožu Kada biramo jesensku kozmetiku, prvi korak je uvijek hidratacija. Dubinski hidratantni proizvodi poput bogatih krema s hijaluronskom kiselinom nužni...

Facebook

99,687FanovaLajkaj