Što obavezno morate vidjeti u Lisabonu i okolici?

Food blogerica Zrinka Zekulić koju vjerojatno znate pod imenom Gladuša, nedavno je posjetila Portugal i za čitateljice i čitatelje Jolie.hr-a izdvojila sitnice koje morate imati na umu prije putovanja te sve ono što morate vidjeti u jednom od najljepših gradova na svjetu – Lisabonu. Prvi dio putopisa provjerite ovdje, a Gladušu pratite na blogu, Facebooku i Instagramu.

Što vidjeti i posjetiti u Lisabonu?

Fado – pričati priču o Portugalu, a ne spomenuti Fado bilo bi kao opisivati Hrvatsku i ne spomenuti klapsku pjesmu. Fado na portugalskom znači “sudbina” i predstavlja glazbeni žanr čiji korijeni sežu barem 200 godina u povijest Portugala, sve do 1820-ih, a vjerojatno i još ranije. Fado najbolje opisuje riječ “saudade” – osjećaj čežnje za nekim ili nečim, tužne melodije i tekstovi, koje često govore o moru, odlasku i životu siromašnih.

Fado je u Lisabonu, nažalost, postao vrlo komercijalizirana atrakcija na kojoj ugostitelji žele zaraditi 100-150 EUR po večeri za dvije osobe, uz služenje prosječne hrane i vrlo malo glazbe. Nasreću, još uvijek postoji mjesto ili dva, na kojem možete popiti čašu vina i uživati u autentičnoj atmosferi.

Tasca do Chico

Raspitavši se kod lokalaca, saznali smo da se mjesto koje trebamo tražiti zove Tasca do Chico. Mala, neugledna, tamnozelena vrata u jednoj od uličica Alfame, na prvi pogled nisu mnogo obećavala. Na telefon se danima nitko nije javljao pa smo jedno prijepodne tamo otišli osobno i pokucali na vrata. Otvorio nam je vlasnik, stariji čovjek strogog pogleda i gotovo nimalo riječi te rekavši “Alv eleven!” potvrdio da možemo navratiti u pola 11 navečer.

Tu večer na trenutak smo zaista odlutali u neko drugo vrijeme i drugi svijet… Popili smo bokal odličnog crvenog vina, uživali u sasvim drugačijoj glazbi od one na koju smo navikli, a i vlasnik nam se pridružio. Čak se par puta i srdačno nasmijao. Kasnije smo ga prepoznali na jednom od plakata na trošnom zidu – i on je poznati Fado pjevač koji je nekada nastupao.

Šetajući prema apartmanu po mračnoj Alfami, shvatili smo kako će nam ova večer dugo ostati u sjećanju.

Belem je od centra Lisabona udaljen oko 9 km. Do tog dijela grada vozi tramvaj broj 15 i određeni autobusi.  U Belemu se svakako isplati pogledati Mosteiro dos Jerónimos (Jeronimski samostan) i Torre de Belém (Belemski toranj). Ulaznica za samostan stoji 10 eura, a za toranj 6 eura po osobi. Ako se možete unaprijed organizirati, kupite ulaznice dok ste još u blizini printera (morate ih isprintati), jer pred ulazom znaju biti ogromne gužve.

No, postoji još bolji način kako nasamariti horde turista – dođite u Belem u popodnevnim satima kada većina njih ode i nakon obilaska samostana dočekajte zalazak sunca kraj Belemskog tornja. Tada je oko tornja malo ljudi, svjetlo je prekrasno, a fotografije će vam izgledati divno.

Pastéis de Belém – ne možete doći u Belem, a da ne pojedete poznati kolačić: pastel de nata. Hrskavo lisnato tijesto punjeno sočnom kremom od jaja, jednostavno je neodoljivo! Mi smo ih isprobavali po čitavom Lisabonu i na kraju smo donijeli svoj “ekspertni“ sud – zaista su najbolji oni belemski.

Ovaj kolačić okružuje misterija, točan recept navodno je poznat samo jednoj obitelji na čitavom svijetu i kako se on prenosi s koljena na koljeno. Otkupljen je od redovnika koji su prema njemu pravili kolačiće početkom 19. stoljeća i njihovom prodajom skupljali novac za funkcioniranje Jeronimskog samostana.

Jako dobru kopiju prave u slastičarni Manteigaria koju možete pronaći u TimeOut marketu.

LX Factory – ako planirate putovanje tako da za vikend budete u Lisabonu, nedjelju obavezno rezervirajte za ovo mjesto.

LX factory je skup tvorničkih hala bivše tvornice tekstila, izgrađene još 1850-tih godina, koja je stotinu godina kasnije napuštena. Privatni investitor otkupio je prostor, minimalno ga počistio i preuredio (ostavivši sve u duhu vremena) te sada tamo možete naći preko 200 malih biznisa: restorana, kafića, umjetničkih ateljea i štandova. Nalazi se na pola puta do Belema i jednostavno se dolazi tramvajem. Sve oko vas vrvi životom, muzikom i ljudima tako da poželite tamo ostati danima.

Rooftop bar Hotel do chiado – otkrili smo sjajnu zamjenu za doživljaj Lisabona iz visine, u samom centru grada – umjesto na toranj (lift) Santa Justa, za koji uvijek postoji red i plaća se ulaznica, prođite dvije zgrade dalje do hotela Hotel do Chiado. Na krovu se nalazi rooftop bar u kojem ćete popiti odličnu čašu ili dvije vina, dok će se pred vama prostirati čitav grad i rijeka Tejo u daljini. A s lijeve strane vidjet ćete i toranj Santa Justa i hrpe turista kako se naguravaju na gornjoj platformi.

Okolica Lisabona

Sintra je grad koji apsolutno ne smijete propustiti! Maleni je to gradić iz bajke, 30-ak km zapadno od Lisabona, koji na svojim bregovima krije prekrasno očuvane palače, ljetnikovce, perivoje i staru maursku utvrdu. Radi svojeg zemljopisnog položaja na brežuljcima Serra da Sintra i nešto blaže klime tijekom ljeta, Sintra je privukla Portugalsko plemstvo da tamo sagradi svoje rezidencije i ljetnikovce, a tijekom 19. stoljeća služila je bogatim Europljanima kao ljetovalište. Malo gdje možete na jednom mjestu vidjeti toliko sjajno očuvane maurske, romaničke i gotičke arhitekture.

Ako imate namjeru posjetiti sve dvorce, onda se u Sintri morate zadržati dulje od jednog dana.

Mi smo se u Sintru zaputili skuterom, vozili se kroz divan krajolik i razna zanimljiva mala mjesta. Putovanja motorom zaista predstavljaju poseban doživljaj; bez čvrstog krova nad glavom imate dojam da lebdite kroz prostor, upijate beskrajne vidike, osjetite mirise šume, mora, kuhinje iz nekog dvorišta, cvijeća pokraj ceste.

Posjetite Gladušu ovdje za više informacija o svim mjestima u okolici Lisabona koje vrijedi posjetiti…

PutovanjaMeđunarodna putovanjaŠto obavezno morate vidjeti u Lisabonu i okolici?

Facebook

100,860FanovaLajkaj