Sviđa nam se ideja o jesenskom posjetu Velikom Taboru. Evo zašto ga posjetiti

Lijepa Naša obiluje zanimljivim destinacijama, a Veliki Tabor se svakako nalazi na listi onih koje morate barem jednom u životu doživjeti izbliza.

Iako se u svim regijama Hrvatske mogu pronaći znamenite utvrde, stari dvorci i nekoć velebne palače, Hrvatsko zagorje ipak se može pohvaliti s onima najslavnijima. Osim popularnog Trakošćana, tu je naravno i Veliki Tabor, naša najbolje sačuvana kasnosrednjovjekovna utvrda oko koje se pletu mnoge tajne i legende.

Veliki Tabor je dakle veliko zdanje koje se uzdiže na zagorskom proplanku na visini od 334 metra u blizini sela Desinić. Nekada je utvrda bila dio obrambenog sustava koji su se nalazili na potezu od Malog Tabora do Konjščine, a kojega su činile okolne utvrde i dvorci. Kao i sve važnije utvrde tako je i ova kroz svoje godine postojanja mijenjala vlasnike. Prvi zapisi govore da su ovdje stolovali grofovi Celjski, a nakon njihovog nestanka, utvrdu preuzima obitelj Ratkaj, koja joj daje današnji izgled i prepoznatljive kule. Zadnji poznati vlasnici bile su sestre Družbe Kćeri Milosrđa iz Blata na Korčuli, a 1950. upravljanje nad utvrdom preuzimaju Muzeji Hrvatskog zagorja.

Veliki Tabor jedan je od najbolje sačuvanih kasnosrednjovjekovnih i renesansnih utvrda u kontinentalnom dijelu Hrvatske, a UNESCO ga je kategorizirao kao prvorazredni spomenik najviše kategorije. Sam pogled na utvrdu ostavit će na posjetitelja nenadmašan dojam, ali ni unutrašnjost dvorca neće vas ostaviti ravnodušnima. Kako je Veliki Tabor otvoren za javnost u njemu možete posjetiti stare vinske podrume, prošetati impresivnim galerijama, popeti se na najvišu kulu te vidjeti i tamnicu sa srednjovjekovnim spravama za mučenje zatvorenika.

Osim impresivne ljepote i bogate povijesti kojom odiše ovo posebno mjesto, ono što mnoge posjetitelje čak i ponajviše intrigira u vezi Velikog Tabora svakako je legenda o slavnoj Veroniki Desinićkoj, mladoj djevojci koja je zbog zabranjene ljubavi završila zazidana u zidine dvorca.

Priča naime ide ovako – Veronika je bila seljanka iz Desinića u koju se zaljubio grof Celjski mlađi. Njihova ih je strastvena ljubav, kojoj se naravno protivila grofova plemićka obitelj, otjerala u Sloveniju gdje su se potajno vjenčali. Stari grof Herman ubrzo je doznao za njihovo vjenčanje te je poslao vojsku s nalogom da uhvate ljubavnike. Mladi grof Fridrik je uspio spasiti Veroniku iz grada, te je ona pobjegla preko Gorskoga kotara i Kalnika do seoca Sveta Margita. Fridrika su očevi vojnici uhvatili i zatvorili u Celjsku kulu, usku i visoku oko 23 metara, najimpresivniji dio samog Velikog Tabora. Tu je bio zatvoren preko četiri godine. Od tada se ta kula zove Fridrikova kula.

Veroniku su Hermanovi vojnici na kraju uhvatili te zatvorili u Velikom Taboru. Herman je nesretnu Veroniku optužio da je copernica, odnosno vještica, koja je zavela njegova sina. Organizirano je suđenje koje je trajalo puna dva dana. U predvečerje drugog dana suci su izjavili: „Gospodine bane! Na ovoj djevojci nema nikakve krivice, a kamoli zločina. Jedino što gaji veliku ljubav prema vašem sinu Fridriku. No, presvijetli bane, ljubav nikada nije bila grijeh, a kamoli zločin. Ljubav je jedna od najljepših ljudskih vrlina! Time je naš posao, presvijetli bane završen.“

Unatoč presudi, čim su suci krenuli prema izlazu, grof Herman izdao je nalog kaštelanu da ubiju Veroniku. U dvorištu Velikog Tabora postavili su drvenu posudu punu vode i u njoj utopili Veroniku. Njeno mrtvo tijelo uzidali su u zid koji spaja peterokutnu kulu s ulazom u dvorac.

I kao da ova priča ne bi bila dovoljno zanimljiva sama po sebi, posebno je dobila na značaju kada je 1982. doista i otkrivena ženska lubanja zazidana u zidine dvorca. Iako to nije potvrđeno, mnogi prepotstavljaju da se radi upravo o nesretnoj Veroniki.

 

View this post on Instagram

 

Objavu dijeli massal (@m.a.s.s.a.l)

Ova priča već stoljećima oduševljava fanove legendi, hrvatske povijesti i anegdota plemenitaških obitelji, a svoj šarm nije izgubila ni danas. Tako će mnoge razveseliti i činjenica da se, ako se odluče za posjet Velikom Taboru, u samom dvorcu mogu dodatno informirati o povijesti dvorca, drugim pričama koje se pletu uz njega, ali i baciti pogled na simulacije toga kako bi Veronika i mladig Fridrik izgledali. Osim toga, tu su i izložena Veronikina lubanja, ali i općenito bogati postav koji prati razvoj utvrde kroz stoljeća.

Veliki Tabor je inače i mjesto održavanaj raznih festivala i koncerata. Pa se ljeti tako u njemu održava Tabor Film Festival, ali i mnogi koncerti i druge različite manifestacije tijekom cijele godine.

Ako ste se odlučili vikend provesti razgledavajući Veliki Tabor, iz smjera Zagreba, može se do njega doći autocestom A2 i to na dva načina. Prva mogućnost je da siđete na čvoru Zabok i vozite prema Tuhelju i nastavljate do Desnića. Nekoliko minuta nakon skretanja prema Desniću, vidjet ćete utvrdu kako se uzdiže na brdu. Druga mogućnost je da kod Zaprešića skrenete na cestu D1 do Velikog Trgovišća, pa preko Tuhelja dođete do Velikog Tabora. Muzej je otvoren svaki dan, osim ponedjeljka i praznika. Cijena ulaznice za djecu, studente i umirovljenike je 15 kuna, dok će odrasli za ulaznicu trebati izdvojiti 25 kuna. Obiteljska ulaznica je 55 kuna.

 

View this post on Instagram

 

Objavu dijeli Gourmet365 (@gourmet365)

A nakon što ste sve razgledali i prošetali dvorcem, preporučamo vam da prošećete i obližnjim zagorskim proplancima i livadama s kojih se pruža predivan pogled na samu utvrdu. Uz to, možete se i okrijepiti odličnom domaćom hranom u popularnom restoranu „Grešna gorica“, seljačkom eko turizmu koji nudi ono najbolje od zagorske kuhinje – domaće štrukle, puricu s mlincima i zagorsku gustu juhu.

U svakom slučaju, dan proveden istražujući povijest i prirodu Lijepe Naše ne može biti loše potrošen, pa vam sugeriramo da se na ovu destinaciju zanimljivu svim generacijama uputite čim prije.

PutovanjaHrvatskaSviđa nam se ideja o jesenskom posjetu Velikom Taboru. Evo zašto ga...

Facebook

100,860FanovaLajkaj