Sviđa vam se ideja zimske idile u planinama? Ovaj vikend iskoristite za bijeg u prirodu

Planinarenje je odlično i za psihu i za tijelo, a mi vam donosimo par ideja gdje planinariti u Hrvatskoj.

Zima već ozbiljno kuca na vrata, a uz nove epidemiološke mjere, blagi lockdown i nemogućnost toliko čestog izlaska iz kuće, pravo je vrijeme za bijeg u prirodu. Kako biste što uspješnije spojili fizičku aktivnost, boravak na svježem zraku i otkrivanje prirodnih ljepota Hrvatske, preporučamo vam da ovaj vikend iskoristite za odlazak na planinarenje na neku od poznatih planinarskih staza Lijepe Naše.

Planinarenje je sjajna fizička aktivnost koja snažno pokreće srce i rad svih mišića tijela, gradi dobru kondiciju i višestruko koristi općem zdravlju našeg organizma. Hod uz padine planina sjajno djeluje na kardiovaskularni sustav, a jača i mišićno-koštani sustav, potiče metabolizam te rad endokrinog sustava. Možda je najvažnije napomenuti da je uz sve to planinarenje i odlično za “bildanje” imuniteta, jer jača obrambene snage organizma i čisti dišne puteve boravkom na svježem planinskom zraku.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Hiking Croatia (@hiking.croatia)

Kretanje na svježem zraku smanjuje rizik od nastanka kroničnih oboljenja, poput reumatoidnog artritisa, astme, hipertenzije, osteoporoze. Redovito planinarenje također pomaže u prevenciji dijabetesa tipa 2 održavajući razine šećera u krvi niskima. Zanimljiva je činjenica da pješačenje nizbrdo ima dvaput snažniji učinak na smanjenje razine šećera u krvi i poboljšanje tolerancije glukoze.

Ništa manje bitna nije ni činjenica da planinarenje uvelike poboljšava naše raspoloženje, mentalno zdravlje i kognitivne funkcije, a mislimo da se trenutno svi možemo složiti kako nam malo antistres terapije ne bi škodilo?

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Hiking Croatia (@hiking.croatia)

Boravak u planinama, ili općenito u prirodi, potiče ljudsku kreativnost, smiruje misli i pospješuje pamćenje. Aktivnim boravkom na zraku smanjuje se osjećaj tjeskobe i depresije. Za razliku od vježbanja u zatvorenom, tijekom pješačenja ili planinarenja pred vašim se očima izmjenjuju najrazličitiji krajolici. Upravo ta izmjena slika prirode poboljšava mentalno zdravlje te ublažava anksioznost.

U nastavku donosimo prijedloge za planinarske predjele i staze koje možete posjetiti već ovog vikenda i učiniti čuda za vlastito zdravlje.

Samoborsko gorje

Nadomak Zagreba nalazi se slikovito gorje s nekoliko istaknutih brda odijeljenih naseljenim dolinama. To su Plešivica sa stožastom hridinom Okića, Oštc, Japetić, Lovnik i Noršićka Plešivica. Gorje je vrlo popularno i premreženo planinarskim stazama. Najviši vrh je Japetić (879m), a dobro je znati da nakon naporne planinarske ture uvijek možete skoknuti do gradića Samobora na odlične kremšnite te tako upotpuniti svoj dan.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ? (@gica.shegica)

Učka 

Ako vam je kontinent predaleko, uputite se na Učku, vrlo posječenu i popularnu planinu koja dominira istočnom obalom Istre i zaštićena je kao Park prirode. Glavno ishodište za uspone je prijevoj Poklon, kojim je odijeljena od Ćićarije. Vrh Vojak (1396m) je najatraktivniji vidikovac u Hrvatskoj, koji pruža divan pogled na more i otoke, ali i na Sloveniju.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Neverin.hr (@neverin.hr)

Kalnik

Kalnička gora je prostrana šumovita gora na razmeđu Zagorja i Prigorja, s atraktivnim stjenovitim grebenom na južnom rubu. Glavne atrakcije su stjenovitih “sedam zuba”, stari grad Veliki Kalnik, vrh Mali Kalnik  te najviši vrh Vranilac (643m). Ovo područje također je lako dostupno Zagrepčanima pa je odličan izbor za jednodnevni izlet.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli Hiking Croatia (@hiking.croatia)

Risnjak

Risnjak je stjenovit  vrh na razmeđu Gorskom kotara i Primorja, iznad prostranih goranskih šuma. Zaštićen je kao Nacionalni park. Najatraktivniji dio je zona sa stijenama i Schlosserovim domom. Najviši vrh je Veliki Risnjak (1528m), a u ovom se predjelu protežu mnoge planinarske staze i domovi, kao i skloništa pa je lako napraviti nekoliko izleta kroz par dana. Tu su još i Bijele i Samarske stijene, Mrkopalj, Bjelolasica – izbor tura na ovom području doista je velik.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli @stars_on_the__sky

Velebit 

Jednako su atraktivni i sjeverni, srednji i južni Velebit. Na Sjevernom Velebitu, čiji je najsjeverniji dio proglašen Nacionalnim parkom, nalazi se Premužićeva staza, duža od 50 km, a koja nije pretjerano zahtjevna, pa ju mogu proći i neiskusni planinari. Dodatan je bonus što na Velebitu većinu godine možete pronaći snijeg, što doprinosi atmosferi zimske idile.

 

Pogledajte ovu objavu na Instagramu.

 

Objavu dijeli ZovPlanine | The Mountain Echo (@zov.planine)

PutovanjaHrvatskaSviđa vam se ideja zimske idile u planinama? Ovaj vikend iskoristite za...

Facebook

100,860FanovaLajkaj